Poszczególne wiersze i opowiadania, zarówno fiction i non-fiction, może być podzielona między tych, które odbywają się podczas samej wojny, a te, które są odbiciem powrotem na wojnie. Wiele dramatyczne sceny przedstawiają doświadczenia wojny i próbuje uporać się z bezpośrednim i niebezpiecznych zdarzeń, ponieważ stało. historia Toma Skiens ' "Boat People" wyróżnia się wyjaśnienia, w jaki sposób wojna wpływa psychologicznie żołnierzy, podczas gdy oni byli w samym środku walki. Przerażona stale być zabite siebie i nigdy nie wiedząc, kto może być wroga, żołnierze często znajdują się zabijanie niewinnych ludzi:

Zabijanie bo jesteśmy zmęczeni zabijania innych ludzi wokół nas. To była zemsta zabijać. Nie dlatego, że te dwie osoby w łodzi zrobiła nic dla nas osobiście, ale po prostu dlatego, że potrzebne do zabicia kogoś, kto pomoże nam poczuć się jak tylko mogliśmy wyrównującego gola. Zabijanie zyskać poczucie kontroli nad naszym życiem. (Str. 192)

Inne historie opisują zmartwień codziennego życia w czasie wojny. W wyciągu z jego książki "Mój Tour w piekle", David Powell opowiada, że ??nie chce się zaprzyjaźnić z jego towarzyszy broni, bo bał się, gdyby został dołączony do kogoś, to on staje się słaby i ryzykować swoje życie dla innego lub stać się rozproszony przez swego żalu, a tym samym dać się zabić. Niemniej jednak zaprzyjaźnia się z żołnierzem, który w związku z tym ginie, a David odkrywa, że ??pisanie do domu pocieszyć matkę swego przyjaciela.

Inni żołnierze walczą z problemami moralnymi i jak wojna zmusza ich do działania wbrew ich lepszych natur. W "świadkiem gwałtu" Tom Skiens pisze o żołnierza walczącego zaakceptować jego kolegów żołnierzy zgwałcenie wietnamską kobietę; chce on mógł obrócić broń na żołnierzy, aby je zatrzymać, ale on wie, że będzie sąd wojenny, jeśli robi.
Artykuł napisany przez: