Rozrywką, która jest mocno zalecana w przypadku każdego, kto decyduje się na obcowanie z kulturą wysoką jest teatr lalek. Na pierwszy rzut oka mogłoby to sprawiać wrażenie nieco dziecięcego świata, ale warto, aby teatr lalek odwiedzili przynajmniej raz w życiu każdy dorosły. W teatrze lalek jest mnóstwo aktorów, ale grają oni kukiełkami i w tym tkwi cały urok tego typu teatralnych przedstawień.


Teatry lalkowe nie mogłyby istnieć bez środka wyrazu i przekazu jakim jest lalkarz, czyli aktor. By móc oddać charakter całego przedsięwzięcia, obowiązkowo aktor musi się nie ujawniać i najczęściej skrzętnie ukrywa się za parawanem. Są jednakże i takie teatry lalek, w których aktor gra na scenie wraz z lalką. Bardziej nowoczesne miejsca wyposażone są w specjalne urządzenia mające odpowiednie mechanizmy, pozwalające na to, żeby poruszać lalkami bez konieczności wykonywania nimi ruchów bezpośrednio przez aktorów. W takich przypadkach mówi się o mechanicznych teatrach lalek. Wyróżnia się bardzo szeroki wachlarz kukiełek, które określa się lalkami cieniowymi, jawajkami, kukiełkami, pacynkami oraz marionetkami.
Istnienie teatru lalek wiąże się w dużym stopniu z tradycją do obrzędów kultowych. Pierwsze wzmianki o kukiełkowej rozrywce pojawiły się już w czasach starożytnego Egiptu. Warto także wspomnieć o tym, że lalki zdominowały bardzo szybko kontynent europejski, a z czasem dotarły również do obu Ameryk oraz Azji. Niemniej jednak należy podkreślić fakt, że kukiełkowy teatr stał się intensywną rozrywką rozwijaną zwłaszcza w dawnym Rzymie oraz Grecji. Wraz z biegiem czasu przeżywał on różne stadia rozwoju oraz biorąc pod uwagę charakter okresu średniowiecznego, proponował tematyczne spektakle przykładowo na Boże Narodzenie, czy Wielkanoc. Do tego równolegle zaczął funkcjonować również świecki teatr lalek.
Artykuł dzięki: