Obcokrajowcy w polskich grupach rekonstrukcyjnych

Życie na Jedwabnym Szlaku Susan Whitfield prezentuje bardzo oryginalną wersję historii. W pewnym sensie jest to historyczna fikcja, ale ona nie robi nic w górę. Ale wtedy nie ma ona jedynie opisywać wydarzenia. To nie jest fikcja, ale nie jest to konto całkowicie faktyczny burzliwego okresu w historii Azji Środkowej.

W 1999 roku, kiedy książka została opublikowana Susan Whitfield prowadził międzynarodowy projekt Dunhuang w Bibliotece Brytyjskiej. To dało jej dostęp do kilkudziesięciu tysięcy dokumentów, zwoje i książki, które zostały odkryte w jaskiniach zamkniętych na przełomie XIX i XX wieku. Teksty przedstawić domieszką materiału, niektóre z nich religijne, niektóre administracyjne. Część z nich jest trywialne, a więc materiał nieocenione znaczenie kontekstowej dla historyka, a niektóre są poetyckie, i że pomaga tworzenie fikcji.

Korzystanie zawartość tego pisemnego materiału, Susan Whitfield zgromadził zbiór opowiadań. Tworzy osoby, które ilustrują współczesnego życia, jak przeżyć, jeśli są wystarczająco szczęścia, aby przeżyć, wielkich wydarzeń swoich czasów. Spotykamy się kupcy, żołnierze, kurtyzany, artystów, mnichów, mniszek i urzędników. Ich życie splatają, ponieważ rozpiętość ósmego, dziewiątego i dziesiątego wieku, w okresie gdy handel drogą lądową poprzez Jedwabnym Szlaku rozkwitły a następnie zaczęła spadać. Był to też okres, kiedy w Chinach Tang ustąpiła Pieśni i kiedy liczne religie rywalizowali o zwolenników.

Susan Whitfield umiejętnie wykorzystuje każdy z jej bohaterów, prawie wszystkie z nich przynajmniej częściowo prawdziwe, reszta stworzonego przez amalgamat, aby pokazać, jak życie je st przekształcane przez wielkich wydarzeń swoich czasów. Są świadkami próby podboju arabskiego.
Artykuł napisany przez: